Копання, поглиблення та чистка криниць

м. Львів,вул. Городоцька 355, 380673733449

Get Adobe Flash player
FB
G+

Як визначити жорсткість води

Що таке жорсткість води. які види жорсткості бувають і якими одиницями її вимірюють ми розібрали в попередній статті “Жорсткість води”. Тепер нам належить розібратися в існуючих способах визначення жорсткості води і вибрати з них самий для нас відповідний.

Визначення жорсткості води за допомогою Трилону «Б»

Це, безумовно, самий простий і безпечний з точних кількісних методів аналітичної хімії для визначення жорсткості води. Але найпростіший для хіміка-аналітика не означає, найпростіший для аквариумиста, навіть якщо він профі. Не кажучи вже про новачків або про людей, які просто хочуть мати вдома гарний акваріум, облаштований своїми руками, не перетворюючи при цьому квартиру в хімічну лабораторію. Метод, безумовно, хороший і заслуговує уваги. У продажу зустрічаються набори хімічних реагентів для визначення жорсткості води.

Цей метод точний і, отже, може служити для перевірки та калібрування менш складних методів, які в силу простоти можуть бути частіше і простіше використані в домашніх умовах. Але складність проведення, необхідність додаткового хімічного обладнання скорочує його застосування в домашніх умовах.

TDS-метр і як з його допомогою визначити жорсткість

Кондуктометр (TDS-метр) – це електронний прилад, що вимірює електропровідність води, яка тим вище, чим більше в ній розчинено солей. Тому його ще іноді називають солемер. Виміряти загальну жорсткість цим приладом за великим рахунком неможливо. Але за його свідченнями можна побічно судити про величину загальної жорсткості, використовуючи спеціальні таблиці або формули відповідності показань приладу загальної жорсткості, які приводяться в його інструкції по застосуванню. Зокрема в книзі І.Г. Хомченко «Сучасний акваріум і хімія» наводиться таблиця, за якою можна судити про загальну жорсткості води по її електропровідності.

 

Метод підкуповує своєю простотою. Але при його використанні необхідно враховувати, що це непряме вимірювання загальної жорсткості. Показання приладу сильно залежать від температури досліджуваного розчину (існують моделі з термокомпенсацією, але вони дорожче). А так само електропровідність залежить від активної реакції води (pH). При тривалому використанні можлива сульфатація електродів, яка так само спотворює показання приладу (є моделі, в яких для вимірювання використовується змінний струм, але вони так само дорожче). При дотриманні рекомендацій виробника, необхідності частих швидких замірів та можливості періодично контролювати показання приладу більш точними методами, подібний прилад просто не замінимо.

 

Тест смужки для визначення жорсткості води   спеціально розроблені для акваріумістів і, як правило, зарубіжного виробництва. Дуже зручно і просто. Так само є набори, в яких в певну кількість води по краплях додають реактив до зміни забарвлення води. Розрахунок жорсткості ведеться за доданою інструкції. Недолік один – рідко бувають у продажу, принаймні, поблизу від мене. Якщо у вашому найближчому зоомагазині вони є – Ви не пошкодуєте якщо придбаєте ці набори.

Найдоступнішим, дешевим і точним в домашніх умовах, без використання складного хімічного або електронного обладнання є метод

 

Визначення загальної жорсткості за допомогою звичайного господарського мила

 

Цей спосіб описав у своїй книзі І. Шереметьєв. Заснований цей метод на тому, що господарське мило, як і будь-яке інше важко размиліть в жорсткій воді. І тільки коли мило зв’яже надлишок солей кальцію і магнію – з’являється мильна піна.

Для визначення жорсткості води потрібно зважити один грам господарського мила, подрібнити його і акуратно, щоб не утворилася піна розчинити в невеликій кількості гарячої дистильованої води. Дистильовану воду можна купити в автомагазинах. Вона використовується для додавання в акумулятор при підвищенні концентрації електроліту.

Далі мильний розчин наливаємо в циліндричний стакан і доливаємо дистильованої води до рівня 6 сантиметрів, якщо мило 60% або до рівня 7 сантиметрів якщо мило 72%. Відсоток вмісту мила вказаний на бруску. Тепер у кожному сантиметрі рівня мильного розчину міститься кількість мила здатне зв’язати солі жорсткості, кількість яких відповідає 1 ° dH в 1 літрі води. Далі в літрову банку наливаємо півлітра досліджуваної води. І безперервно помішуючи, потроху додаємо наш мильний розчин зі склянки в банку з досліджуваної водою. Спочатку на поверхні будуть тільки сірі пластівці. Потім з’являться різнокольорові мильні бульбашки. Поява стійкої білої мильної піни говорить про те, що всі солі жорсткості в досліджуваній воді пов’язані. Тепер дивимося на наш стакан і визначаємо, скільки сантиметрів розчину нам довелося вилити зі склянки в досліджувану воду. Кожен сантиметр пов’язав в половині літра води кількість солей відповідне 2 ° dH. Таким чином, якщо вам довелося до появи піни вилити у воду 4 сантиметри мильного розчину, то жорсткість досліджуваної води дорівнює 8 ° dH.

 

Якщо ви вилили у воду весь мильний розчин, а піна так і не з’явилася, це означає, що жорсткість досліджуваної води більше 12 ° dH. У такому випадку досліджувану воду розбавляємо дистильованою водою в два рази. І проводимо аналіз знову. Тепер отриманий результат жорсткості потрібно буде помножити на два. Отримане значення буде відповідати жорсткості досліджуваної води.

 

Стандартний стакан має об’єм 200 – 250 мл. Висоту близько 10 сантиметрів. Нижній діаметр від 55 міліметрів. Верхній діаметр 73 мм. Тобто середній діаметр близько 63 міліметрів. Якщо ви знайдете хімічний циліндричний стакан з підходящими характеристиками (діаметром близько 6 сантиметрів), то ваші вимірювання будуть більш лінійними. Якщо циліндра немає, то можна використовувати і конусний. При цьому неминуче збільшення похибки вимірювання. Але ж і сам метод не еталон точності. З точністю до тисячних часток градуса жорсткість визначити цим методом не вдасться, але оцінити різкий відхід загальної жорсткості від норми з точністю 1 -2 ° dH цілком можливо. При цьому саме різниця верхнього і нижнього діаметрів посудини, в якому знаходиться мильний розчин і дає цю похибку в 1-2 градуси. Крім змінного діаметру на похибка впливає якість мила, дистильованої води і ваш досвід використання даної методики. Якщо для pH похибка в 1 – 2 градуси може бути катастрофічною, то для загальної жорсткості такий розкид показань цілком прийнятний, він не приведе до загибелі або порушення здоров’я мешканців вашого акваріума.