Копання, поглиблення та чистка криниць

м. Львів,вул. Городоцька 355, 380673733449

Get Adobe Flash player
FB
G+

Каналізація

Вигрібні ями. яка краща?

Якими б темпами цивілізація не вривалася в наше життя, існує ще велика кількість місць, яких вона практично не торкнулася. Напевно у багатьох людей є свої невеликі заміські дерев’яні будиночки і дачки. І намагаючись їх облаштувати, людина може зіткнутися з проблемою прибирання нечистот при відсутності центральної каналізації. Вирішити подібну дилему допоможе зливна (вигрібна) яма – є невід’ємною частиною каналізації приватного будинку. Постараємося докладно розглянути всі етапи і дати відповіді на питання про те, як побудувати вигрібну яму своїми руками.

Що варто знати і з чого почати будівництво ями?

Перед тим як побудувати вигрібну яму своїми руками, варто визначитися з місцем її майбутнього розміщення. Вона повинна знаходитись в кутовій частині земельної ділянки і ближче до паркану для зручності спец техніки для викачування.

Далі варто вирішити, який варіант помийної ями вам найбільше підходить.

 

Якщо використання ями буде проводитися не постійно і на земельній ділянці в районі 25 метрів знаходиться колодязь, то альтернативним варіантом (не забруднює ґрунтові води), є застосування герметичних зливних контейнерів.

При невеликій кількості відходів (1-1 .5 м3/день) буде цілком достатньо невеликої ями без дна.

Коли обсяги нечистот коливаються в межах 2-3 м3/день, буде потрібно більш значна конструкція з додатковими засобами відводу.

Порада: не варто розташовувати яму в самій нижній частині ділянки, так як навесні в неї буде стікатися весь паводок і в разі проливних дощів вода також кинеться туди.

 

Земельні роботи

На даному етапі відбувається розрахунок відходів і, виходячи з нього, риється необхідний котлован.

Форма ями може бути різноманітною (квадратна, кругла, прямокутна) і залежить безпосередньо від варіанту виконання. А от щодо глибини є деякі обмеження:

По-перше, не варто викопувати яму на одному рівні з ґрунтовими водами, це загрожує забрудненням навколишнього середовища.

По-друге, глибина ями більше 2.5 метрів доставить труднощі у подальшому при її відкачуванні, не всім вистачить потужності насосів очистити нечистоти з такої відмітки.

Ну і нарешті, сам процес побудови на таких глибинах може бути скрутним. Це пов’язано як з більш твердим ґрунтом і глиною при ритті ями, так і з формуванням стін відстійника.

Види і варіанти вигрібних ям

yamaЗа видами вигрібні ями можна розділити на постійні і тимчасові. Постійні ями вимагають мінімальний догляд після будівлі, але початкові витрати на них вище. Розглянемо, як побудувати вигрібну яму своїми руками постійного типу і її варіанти.

Вигрібна яма з цегли

Така конструкція передбачає укладання по всьому периметру цегли або шлакоблоку. Цей варіант поділяється на два підвиди:

Капітальна яма

У цьому випадку на дні вигрібної ями насипається піщана подушка 15-20 см і робиться бетонна стяжка.

Порада: в дно ями можна забетонувати кілька пластикових труб діаметром 75-100мм, для поліпшення відводу.

Стіни зливу при цьому обкладаються цеглою/шлакоблоком з зазором між цеглинами в ? від їх довжини. Такий спосіб застосовується при нестійкому ґрунті, для збереження початкових параметрів зливу і зменшення згубного впливу нечистот на стіни ями. Мінусом є менший відтік відходів і більш висока вартість конструкції.

Яма без дна

Є молодшим братом попереднього варіанту, при будівництві якої дно не піддається ніякій обробці (іноді на дно укладають металеву сітку). Сама кладка відбувається з зазором в півцеглини. Така конструкція менш стійка, але краще відводить нечистоти і має низьку собівартість.

Порада: використовуйте б/в матеріали для економії коштів. Також можна замість повноцінного шлакоблоку застосувати поширені і більш дешеві напівблоки.

По завершенню, стіни ями з внутрішньої сторони обкладаються глиняним замком.

Плюси:

  • Прийнятне співвідношення ціни/якості
  • Простий спосіб зведення
  • Хороша довговічність (до 20 років, після чого може знадобитися заміна окремих ділянок стіни)
  • Досить непоганий показник відтоку відходів у грунт, внаслідок чого не настільки часте відкачування ями.
  • Зважаючи рівномірного розподілу нечистот, зменшується ймовірність забруднення ґрунту.
  • Мінусом є замулювання зливної ями, з-за чого після відкачування вона буде вимагати додаткової чистки.

Бетонна вигрібна яма

Пристрій такої ями є більш дорогим, але надійним і довговічним варіантом. Також поділяється на два підвиди:

Вигрібна яма з бетонних кілець

Як побудувати вигрібну яму в такий спосіб запитаєте ви? Немає нічого простіше! По суті це той же колодязь дно, якого при необхідності можна залити стяжкою. Далі на стяжку укладають бетонні кільця, одне на одне і все. За принципом дії він швидше відноситься до герметичних зливних ям і потребує частого відкачування нечистот. До переваг цього варіанту варто віднести мінімальну складність при установленні на ньому люка через особливості конструкції. Також як варіант можете прочитати про септик з бетонних кілець.